streda 9. januára 2013

Škola

Dnešný vzdelávací systém vo väčšine sveta pochádza z tzv. Pruského modelu ktorý pochádza z konca 18.storočia. Pruský kráľ vtedy zaviedol bezplatné a povinné základné školstvo s učebným plánom čítať, písať a počítať. Druhotným, cynickejším plánom bolo vytvoriť inštitúciu, ktorá by vychovávala k podriadeniu a autoritám.  Súčasné ,,lešenie" na budove štátneho vzdelávania, ako triedy, predmety a školský zvonec, sú dedičstvom Pruska.

Pruský model mal veľa výhod. Garantoval bezplatné solídne vzdelanie, disciplinovanú pracovnú silu. Milióny ľudí pozdvihol do strednej triedy. Mal však aj významné nevýhody. Predovšetkým továrenský model. Produkovať vojakov a zamestancov. Inakšie povedané produkovať ,,ovce".

Presuňme sa do dnešnej doby. Možno ste už počuli, že človek má IQ to sú jednoducho povedané teoretické vedomosti, ale tak tiež máme aj EQ - emočná inteligencia, to je to ako človek rozmýšľa, ako je naladený a hlavne jeho skúsenosti a poznania. Čo tým chcem povedať. Firmy ktoré ponúkajú zamestnanie hľadajú ľudí s vysokým EQ preto, že svoje vedomosti vedia využiť v praxi a prax už majú. A čo nás učia v škole? Teoretické vedomosti. Ľudmi ktorý nikdy nevykonávali tu činnosť a predsa ju učia. Týka sa to hlavne odborných škôl. Ako niekto kto to v živote nerobil a nemá s tým skúsenosťi ma to môže naučiť? To je ako keď sa naučíte z knihy plávať, môžte mať preštudovaních milión kníh o plávaní a všetko dokonale teoreticky ovládať ale z najväčšou pravdepodobnosťou keď skočíte do vody tak sa utopíte.      

Ale ďakujme, že žijeme v dobe akej žijeme a vzdelávať sa môžme alternatívnimy metódami ktoré sú príjemnejšie, zábavnejšie, a kvalitnejšie ako zastaralé vzdelávanie na školách, či už sú to rôzne jazykové kurzy alebo firmy ktoré vzdelávajú. Najlepšia škola je pre mňa firma s MLM systémom lebo v podstate zadarmo sa učíte v praxi a aj si zarobíte.

Jedným z takýchto priekopníkov vzdelávania je Sal Khan ktorí začal pomocou youtube vzdelávať svoju neter ktorá bývala na druhom konci Ameriky. Videá mali čoraz väčšiu sledovanosť a preto sa rozhodol založiť Khan akademy. Dnes si môžťe pozrieť jeho videá už aj zo slovenským prekladom a obohatiť sa o vzdélavanie. https://www.khanacademy.org/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára